Dlouhodobé dobrovolnictví – konference a národní Cena za DOBROvolnictví
Ve středu 11. prosince 2024 u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků se v konferenčním sále Ministerstva vnitra uskutečnila slavností konference věnovaná dlouhodobému dobrovolnictví. Její součástí bylo vyhlášení druhého ročníku národní Ceny za DOBROvolnictví v kategorii dobrovolník a dobrovolnická organizace.
Celý den úvodním slovem zahájil Jan Paďourek vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání MV, který vyzdvihl nezastupitelnou pomoc dobrovolníků při zvládání mimořádných událostí, jakými jsou povodně, tornáda, uprchlická krize apod. V současné době by všechny mimořádné události bez nezištné a obětavé pomoci dobrovolníků nebyly zvládnutelné, stejně tak bez dobrovolnických organizací, které svou humanitární činností v zasaženém regionu poskytují pomoc v součinnosti s IZS. Zároveň zmínil, že podle posledního statistického šetření je v České republice každý pátý občan dobrovolníkem!
Následoval příspěvek prezidentky Evropského dobrovolnického centra (Centre for European Volunteering) paní Lejly Šehíč Relič, která představila evropský význam dobrovolnictví pro vzájemnou soudružnost, jako pilíř demokracie a svobodné občanské společnosti. Zároveň vyzvala účastníky k přihlášení se do ankety evropského města dobrovolnictví na rok 2027 (uzávěrka je v únoru 2025, https://www.europeanvolunteercentre.org/ev-capital).
Za organizaci Ceny za DOBROvolnictví i konference byl zodpovědný odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra, který má dobrovolnictví v gesci. Tento odbor připravuje do vlády ČR první strategický dokument Koncepce rozvoje dobrovolnictví do roku 2030, jež předpokládané schválení vládou ČR je na začátku příštího roku. Koncepci představil na konferenci ředitel odboru prevence kriminality Michal Barbořík. Koncepce poprvé vyzdvihuje dobrovolnictví jako silnou a nepřehlédnutelnou aktivitu občanské společnosti. Zároveň tato Koncepce otevře diskusi o nových formách dobrovolnictví, které se objevily anebo transformovaly během mimořádných událostí posledních let (pandemie COVIDU 19 anebo uprchlická vlna v důsledku napadení Ukrajiny Ruskem). Zaměřeí se takéna propagaci výchovy k dobrovolnictví na školách všech stupňů. A z hlediska stárnutí populace i na mezigenerační dobrovolnictví a aktivní dobrovolnictví seniorů, nebo na znovu nastavení firemního a profesního dobrovolnictví apod.
Ministerstvo vnitra společně s novou Koncepci od příštího roku rovněž otvírá nový dotační program ve výši 7 mil. Kč na podporu regionálních dobrovolnických center, na které Koncepce klade velký důraz v rámci krajského působení při organizaci dobrovolnictví, spolupráce se všemi zapojenými subjekty v této oblasti, ale i při zvládání mimořádných událostí.
Jubilejních padesát let existence Hnutí Brontosaurus shrnul jeho programový ředitel Dalimil Toman a zároveň představil současné stěžejní programy této organizace (Prázdniny s Brontosaurem, Ekostan, Brontosauři v Himalájích, Akce příroda a Akce památky) s výhledem do dalších let.
Následující příspěvky na konferenci byly věnované neziskovým organizacím, které mají akreditované dlouhodobé projekty anebo programy podle zákona č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě, jehož gestorem je rovněž odbor prevence kriminality MV.
Všechny prezentující organizace byly rovněž nominovány na Cenu za DOBROvolnictví. Následovaly prezentace organizací Fokusu Vysočina, Salesiánského střediska mládeže Brno Žabovřesky, Host Home Start, z.ú, Nomia, z.ú., Nadačního fondu Pavla Novotného, Slezské diakonie a Výcvikového a terapeutického sdružení Hafík, z.s.
Nejednalo se však o všechny nominované za rok 2024. Nominací v obou kategoriích obdržel odbor kriminality MV spoustu a představením všech by se prodloužila konference minimálně o dva dny!
A kdo se stal držitelem Ceny za DOBROvolnictví za rok 2024?
V každé kategorii byla Cena udělena třem laureátům a jedna speciální byla udělena in memoriam.
Laureáti za rok 2024v kategorii dobrovolník
Anetta Erbanová
Dobrovolnicí je od března 2010. Působí v Domově pro seniory Frýdek-Místek, p. o., a za 15 let svými návštěvami zpestřila život postupně sedmi seniorům. Věnovala jim přes 500 hodin svého času. Obdivuhodná je nejen její vytrvalost každý týden se vypravit na návštěvu do domova, ale po úmrtí svého seniora začít zase s dalším, navázat s ním vztah a doprovázet ho až do jeho odchodu. Senioři o ní říkají, že je anděl.
Kateřina Pejchalová
Jedna z nejdéle působících dobrovolnic Výcvikového canisterapeutického sdružení Hafík, z. s., která se věnuje službám za asistence psa. Svého prvního pomocníka poskytujícího asistenční služby otestovala v roce 2008 a od té doby se věnuje nepřetržité dobrovolnické činnosti. Vzhledem k velkým zkušenostem je důležitou pomocí a podporou dobrovolníků na území středních Čech.
Zdeněk Kyjovský
Jako dobrovolník působí v Salesiánském středisku mládeže Brno-Žabovřesky už od roku 2001. Díky dlouhodobému nasazení a nadšení jeho i všech dobrovolníků pro práci s mládeží získalo středisko v roce 2011 akreditaci dobrovolnického programu.
Jana Feberová – in memoriam
Působila v Nadačním fondu Pavla Novotného od roku 2018, a to jako dobrovolnice u onkologických pacientů v Nemocnici Havířov. Dobrovolnické činnosti se věnovala na lůžkových částech oddělení urologie a hematoonkologie. V posledních letech řešila projekt vzniku kavárny života v hematoonkologické ambulanci, která se letos 18. září 2024 otevřela. Paní Feberová bohužel zemřela měsíc před otevřením kavárny, která je na její počest pojmenovaná Kavárna života Jany Feberové.
Laureáti za rok 2024 v kategorii dobrovolnická organizace
ADRA
Dlouhodobá činnost dobrovolnických center ADRA, o. p. s., se zaměřuje na vytváření stabilních dobrovolnických programů, které přinášejí trvalou pomoc a pozitivní dopad na komunitu. Dobrovolnická centra ADRA se soustředí na aktivity, kde je zapotřebí pravidelná podpora a kontinuita, zejména v oblastech péče o seniory, nemocné a znevýhodněné osoby. Dobrovolníci pravidelně docházejí do domovů pro seniory, nemocnic či zařízení pro osoby s postižením.
Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM
TOTEM, z. s., je průkopníkem dobrovolnické služby a mezigenerační spolupráce v Česku. Vysílá dobrovolníky do 90 organizací a projektů. Zajišťuje cca 120 jednorázových akcí ročně. Mentoringoví dobrovolníci podporují cca 70–80 klientů ročně. Od roku 2020 funguje jako Regionální dobrovolnické centrum Plzeňského kraje a je i klíčovým partnerem pro město Plzeň a Plzeňský kraj při zvládání velkých krizových událostí.
Slezská diakonie
Dobrovolníci Slezské diakonie dochází od roku 2010 do Nemocnice Třinec. Začínali na oddělení ošetřovatelské péče a od roku 2011 působí na oddělení sociálních lůžek. Dochází také na oddělení rehabilitační a dětské. V rámci projektu „Aktivní čas v nemocnici 2024“ pacientům nabízí kreativní tvoření, v rámci projektu „Muziko, Zoo Nemocnice Třinec 2024“ nabízí muzikoterapii, canisterapii, vědomostní kvízy a křížovky.
Ceny předali společně paní Lejla Šehíč Relič a Jan Paďourek. Konferenci moderovala Nataša Diatková a předávání ocenění Michal Barbořík z odboru prevence kriminality MV. Konference se zúčastnilo přes 80 zástupců státní správy, samosprávy
a neziskových organizací.
Mgr. Nataša Diatková, odbor prevence kriminality MV.