Den otevřených dveří online? Zvládneme!

12. května 2021

Ve čtvrtek 6.5. se konal další ze série dní otevřených dveří dobrovolnictví ve Zlínském kraji. 

Tentokrát jsme zavítali do dobrovolnického centra Spektrum Kroměříž (Spektrum preventivních programů pro děti a mládež, z.s. )  a věnovali se dobrovolnictví nejen v knihovnách.

 Na začátek jsme představili naše RDC a dosavadní činnost a úspěchy a pak se představilo také Spektrum Kroměříž ústy paní předsedkyně PhDr. Dagmar Cruzové. Společně jsme pak také pogratulovali její kolegyni - paní Lence Chytilové, která byla oceněna jako Osobnost neziskového sektoru Zlínského kraje v roce 2019. Rozhovor s ní můžete číst v samostatném článku. Z krajského úřadu Zlínského kraje nás také pozdravila paní Mgr. Pavlína Nováková, která má oblast dobrovolnictví na starosti. 

Po tomto úvodu jsme se pustili do hlavního bodu programu – dobrovolníci v knihovnách. Pro mnoho z nás je to teď aktuální téma – je vhodné dobrovolníky zahrnout do činnosti knihoven? Proč? Jak na to? A kdo to má dělat? Na všechny otázky jsme společně hledali odpovědi. 

Pozváni byli pracovníci knihoven z celého Zlínského kraje, které toto téma zajímá. Připojila se také paní Soňa Bosáková, koordinátorka dobrovolníků v Kroměřížské knihovně. Posluchačům tak předala své dlouholeté zkušenosti z oblasti práce s dobrovolníky v knihovně, výhody i rizika, papírovou i tu praktickou část zapojení. 

Knihovníci, kteří se do zapojení dobrovolník chystají pustit tak měli možnost nejen vyslechnout praktické zkušenosti, ale také pokládat dotazy. Zlínská knihovna se o toto téma zajímá už dlouho, hledá partnera na vykročení po této cestě – a tak jsme si na dálku plácli, že společně budeme hledat řešení, jak dobrovolnictví v této knihovně rozjet a moc se na to těšíme! V odpolední části se pak mohli připojit dobrovolníci, ale pravděpodobně si všichni užívali krásného počasí nebo zrovna dobrovolničili, takže se nikdo nepřipojil. Velmi děkujeme všem, kdo se připojili, také moc děkujeme Spektru Kroměříž za milé přivítání v jejich centru a budeme se těšit na další dobrovolnická témata!