Den otevřených dveří RDC Jihomoravského kraje

27. října 2021

Středa 13. října se v Regionálním dobrovolnickém centru Jihomoravského kraje nesla ve znamení Dne otevřených dveří a program byl opravdu košatý. Oslovil jak zástupce organizací, tak zájemce o dobrovolnictví z různých věkových skupin. O tom, co všechno dobrovolnictví obnáší a o jeho možnostech v Jihomoravském kraji jste se mohli dozvědět skrze hned několik debat a workshopů naplněných zejména aktuálními tématy. Mimo základní představení činnosti centra jsme debatovali o tom, jak se dobrovolníci flexibilně zapojovali do řešení živelných katastrof, o možnostech dobrovolnictví pro seniory, a v neposlední řadě jsme také přiložili ruku k dílu při workshopu „Zasaď si“.

Vše jsme zahájili již tradičním setkáním zástupců partnerských organizací u pracovní snídaně koordinátorů dobrovolníků. Debata se mimo obvyklé sdílení inspirace a hledání řešení současných problémů soustředila hlavně na plánování nadcházejících Dnů dobrovolnictví. Snídaně se zúčastnili zástupci devíti organizací. Vyhodnocení toho, co šlo dobře a co je třeba zlepšit jsme se dotkli také při evaluačním setkání organizací zapojených do pomoci po tornádu, které Jihomoravský kraj zasáhlo v červnu tohoto roku.  Sdílení svých zkušeností ocenilo celkem 18 účastníků ze 13-ti organizací. Dveře byly otevřeny také všem zájemcům o dobrovolnictví z řad našich babiček a dědečků. Během setkání s názvem “Senioři v akci” jsme si povídali s koordinátory dobrovolníků z Adry, Maltézské pomoci a Mezi námi a z plodné diskuze vzešlo hned několik budoucích dobrovolníků. Na ty, kteří chtěli pomoci hned na místě čekal záhon před naším dobrovolnickým centrem. V rámci programu Zasaď si! jsme ho vyčistili od odpadků a plevele a na jaro do půdy připravili cibulky narcisů, tulipánů a řepčíků.

Během nahlédnutí pod pokličku činnosti našeho centra jsme měli možnost nejen seznámit veřejnost a partnerské organizace s naším know-how, ale hlavně jsme čerpali hojné podněty do naší budoucí činnosti právě od návštěvníků Dne otevřených dveří. Za jejich návštěvu děkujeme a budeme se těšit na další společná setkání a nové dobrovolnické příběhy.