Dny dobrovolnictví v Moravskoslezském kraji proběhly v ostravské Zoo

24. září 2021

V pátek a sobotu 17. - 18. 9. 2021 jsme v ostravské Zoo pořádali Dny dobrovolnictví. Návštěvníci Zoo tak měli jedinečnou příležitost seznámit se s činností dobrovolnických organizací v kraji. Milým překvapením byli návštěvníci, kteří do Zoo přišli hlavně proto, aby zjistili, jaké možnosti dobrovolnictví existují a kde by se mohli zapojit. Spolu s námi se v příjemném prostředí zoologické zahrady představily některé organizace, které s dobrovolníky pracují.

Cílem celé akce byla především propagace dobrovolnictví jako přirozenou součást našeho života. Lidé, kteří se u našich stánků zastavili mohli zjistit do jakých forem dobrovolnictví se mohou zapojit. A mnohdy to pro ně bylo příjemným překvapením. K tomu nám pomohly organizace, které se na dnech dobrovolnictví mohly představit a vysvětlit tak co u nich dobrovolníci dělají. Své programy představili:

Elim Opava: dobrovolnické centrum, které koordinuje na 70 dobrovolníků, kteří pomáhají v domovech pro seniory, kojeneckém ústavu, psychiatrické a Slezské nemocnici, či handicapovaným a to nejen v rámci Opavy, ale celého okresu.

Slezská diakonie Český Těšín i Krnov: nabízí dobrovolnictví ve střediscích Slezské diakonie, nemocnicích, potřebným lidem i v jiných přijímacích organizacích.

Sdružení S.T.O.P.: cílem organizace je podpora ohrožených jednotlivců, dětí a rodin v překonávání hendikepů a v nápomoci zpřístupnění širokých příležitostí, které jsou běžně dostupné většinové populaci.

Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava: propojuje svět lidí, kteří chtějí pomáhat, se světem těch, kteří pomoc potřebují. Dobrovolníci přinášejí radost do života dětem, lidem se zdravotním postižením, nemocným, seniorům a seniorkám.

Fakultní nemocnice Ostrava: Dobrovolnický program v nemocnicích je jeden z nástrojů, který napomáhá zlepšování psychosociálních podmínek pacientů, podporuje interpersonální komunikaci a přispívá ke zlepšení celkové atmosféry nemocnice.

A v neposlední řadě Zoo Ostrava: která hledá ochotné dobrovolníky, kteří chtějí přiložit ruku k dílu, pomoci naší zoologické zahradě a také se dozvědět něco nového o zvířatech, která chováme. Každý si může přijít na své, protože škála činností, do kterých je možno se zapojit, je opravdu pestrá.