Dny dobrovolnictví v Moravskoslezském kraji

3. května 2023

Dny dobrovolnictví v Moravskoslezském kraji nabídly širokou škálu zajímavých dobrovolnických příležitostí

Že jsou Dny dobrovolnictví zajímavou akcí jsme věděli. Zájem médií nás v tom utvrdil. Reportáž přijela do Třinecké nemocnice a do střediska Slezské diakonie Eben-Ezer Český Těšín natočit redaktorka České televize Jana Drápelová z České televize. Diváci se tak mohli seznámit s prostředím zařízení i s prací dobrovolníků. Slezská diakonie si totiž nejen na těchto dvou místech připravila pro zájemce zajímavé aktivity. 

Pro klienty Domova pro seniory Sluníčko v Ostravě Vítkovicích si připravily děti ze Základní školy Krestova vystoupení a krásné andělíčky. Na oplátku jim pak klienti domova pomáhali společně tvořit přáníčka k blížícímu se dni matek. Maminky těchto šikovných dětí se tak mají určitě na co těšit.

Že je učení hrou dokazuje organizace S.T.O.P. dlouhodobě. Koordinátorky si připravily hry, rozdělené na vyučovací předměty, mohli jste se tak rozmyslet, jestli se chcete zlepšit v matematice, českém jazyce či angličtině. Hry byly tak zajímavé, že jsme měli problém odejít. Vyzkoušeno tedy na vlastní kůži. Pokud by vás organizace oslovila, tak se tam dobrovolníci uplatní především na doučování dětí. Pokud si nejste jistí, jak na to, věřte, že STOPka své dobrovolníky bez dobrých rad nenechá. 

Co všechno může dělat dobrovolník v Charitním bazárku při Charitě Český Těšín mohli zjistit zájemci ve čtvrtek. Činností se nabízí spousta, jak říkají koordinátorky dobrovolníci si mohou vybrat, jestli chtějí komunikovat s klienty, nebo v klidu třídit oblečení. Důležité je nebát se a přijít si to zkusit. A to bychom tedy zájemcům doporučili. Když přijdou narazí na milé koordinátorky, které se jich ujmou a zařízením je provedou. 

Zajímavou zkušenost s "účinky drog" mohli zájemci zažít v Karviné ve středisku Kometa Charita Český Těšín. Například s brýlemi stimulující účinky drog. Projdete se rovně spíše s brýlemi stimulujícími spánkový deficit, nebo účinky LSD? Panenka Sue ukázala, kolik dehtu se usazuje v plicích. Jak se do střediska zapojují dobrovolníci? Zejména ve volnočasových aktivitách dětí. A nápadům koordinátorky meze nekladou.  

Prohlídku krásného domova SILOE Slezské diakonie mohli zájemci zažít v pátek. K tomu si ještě mohli zahrát s klienty deskové hry nebo zkusit interaktivní kvíz. Dobrovolníci si chodí za klienty povídat, zahrát hry, či jinak příjemně trávit čas. Kdo by měl zájem, mohl by přiložit ruku k dílu při úpravě krásné zahrady. 

Uvařit si spolu s uživateli Armády spásy – ADELANTE sociální služby pro ženy a muže bez domova kotlíkový guláš byl zážitek. Zájemci mohli projít zařízení a zjistit jakým způsobem mohou jako dobrovolníci v organizaci pomoci.