Dobrovolníci pomáhali na "ZOH"

22. února 2022

Dobrovolnice Dobrovolnického centra Prachatice, která již několik let vede "Cvičení šité na míru" chtěla uspořádat velkou akci a obrátila se i na Regionální dobrovolnické centrum pro Jihočeský kraj s prosbou o pomoc s vyhledáním dobrovolníků.

"V rámci Cvičení šitého na míru v domově pro seniory, kdy se již před samotnou „olympiádou“ senioři připravovali a posilovali na jednotlivé disciplíny, byla nabídnuta Anketa „na doma“ o znalostech zimní olympiády (v kolika sportech se závodilo, tolik bylo otázek). Samotná stanoviště označená sněhuláky (některá venku, některá uvnitř domova), které malovaly děti z DDM Prachatice, byla přizpůsobena olympijským disciplínám, a tak se hrál hokej, curling, biatlon – slalom i se střelbou, sestavoval se úbor na krasobruslení a o všech sportech se i mluvilo, na sportovce a olympiády se vzpomínalo. Přes třicet seniorů a přes 20 dobrovolníků, pět stanovišť a stovky úsměvů a krásných slov, skvělé sportovní výkony, tak by se dala „olympiáda“ charakterizovat. Velkou radost jsme měli i ze skautů, které zajistila Vladimíra Šmajclová. Děti byly velmi nápomocné a skvěle se ke starším lidem chovaly, povídaly si s nimi. Dobrovolníci dorazili i z Volar v čele s místostarostkou Janou Bártovou, nebo z Českých Budějovic… Výzva pro pomoc dobrovolníků jako průvodců, organizátorů, pomocníků tedy pro „samotnou“ olympiádu dopadla nad očekávání. V pátek se všichni příchozí organizátoři, dobrovolnici otestovali, a přestože mysl měli pozitivní, výsledky byly negativní, takže kdo prošel, práci získal. Osobně děkuji všem za spolupráci, projektu Obec přátelská seniorům, DSMK a dobrovolníkům," napsala Hanka Rabenhauptová, dobrovolnice.

Hry zahájila ředitelka domova seniorů Hana Vojtová, za město Prachatice promluvil místostarosta a sportovec Miroslav Lorenc. Hned v úvodu poděkoval dobrovolníkům Jiří Gabriel Kučera, vedoucí DC Prachatice a Regionálního dobrovolnického centra pro Jihočeský kraj. O kulturní vystoupení se postaral soubor husinecké mažoretky a mažoret s vedoucí Danou Kubíčkovou. Nechyběl velký aplaus za choreografii a práci s hůlkami, třásněmi i vlajkou. Všichni co dorazili do cíle cíle obdrželi nejen certifikát, ale také odměnu v podobě jablka a ponožek. Akci nahrálo i skvělé počasí a zakončení v kavárně domova s výborným občerstvením ze STROOMu Dub.

Na akci pomáhala i dobrovolnice, která patří mezi vyškolené dobrovolníky Dobrovolnického centra Prachatice. Toto školení proběhlo v roce 2011, kdy byl vyhlášen Evropský rok dobrovolnictví a i nadále se dobrovolnictví věnuje. Další takovou byla např. dobrovolnice, která se zúčastnila školení, které v loňském roce uspořádalo Regionální dobrovolnické centrum pro Jihočeský kraj. Velmi jim děkujeme, že nám zachovávají přízeň.

Za RDC JčK a DC Prachatice, Mgr. Jiří Gabriel Kučera, DiS.