Dobrovolnictví v KACPU Brno

30. března 2022

Od začátku března funguje v Brně na Výstavišti Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, kde si uprchlíci na jednom místě zařídí vše podstatné od víz až po ubytování. Jeho provoz podporují desítky dobrovolníků denně!

 

Jak je možné se aktuálně na KACPU Brno zapojit?

Tlumočníci z ukrajinštiny a ruštiny do češtiny. Denně je na místě potřeba téměř 30 dobrovolných tlumočníků. Střídají se na denních i nočních službách. Hlásit se nám stále mohou pomocí formuláře a následně si zapisovat směny dle svých časových možností. Jejich pomoc je opravdu nepostradatelná. Již teď v KACPU pomáhali více než 3000 hodin a patří jim neskutečný obdiv za vykonanou práci, protože právě oni přichází do bezprostředního kontaktu se všemi příběhy a emocemi.

Čeští dobrovolníci do skladů humanitární pomoci. Aktuálně na místě využijeme i několik dobrovolníků na pomoc v humanitární skladu. Jedná se obvykle o manuální práci - třídění, přenášení a distribuci věcí ze skladu. Pomoc na místě koordinují dobrovolní hasiči.

Dobrovolníci v dětských koutcíchV KACPU fungují dva velké dětské koutky, které nám pomohla vybavit IKEA a jejichž provoz zajišťují dobrovolníci hned z několika brněnských organizací. Můžete tam vidět dobrovolnice a dobrovolníky z Hnutí Brontosaurus, skauty, VIDA! Science centrum nebo z Divadla Polárka a sami se můžete jako dobrovolníci přihlásit na https://pomahame.org/. Občas program obohatí i další organizace jako je Rytmik Brno, děkujeme za to. Děti se díky tomu na místě cítí o něco lépe. 

 

Jací další dobrovolníci se do KACPU v Brně zapojují?

Dobrovolníci Českého červeného kříže zajišťují 24 hodinovou první pomoc na místě. Na místě vyřeší akutní věci a rozhodnou kdy je třeba jet do nemocnice.

Dobrovolní hasiči obsluhují sklady a výdej humanitární pomoci. Uprchlíci od nich po 24 hodin dostanou jídlo, pití i hygienické potřeby. Nezapomíná se ani na domácí mazlíčky a k dispozici jsou i granule pro psy a kočky.

 

Děkujeme všem za úžasné nasazení. Díky dobrovolníkům KACPU Brno šlape téměř jak švýcarské hodinky a uprchlíci zde nachází bezpečné prostředí, kde si mohou nejen vyřídit vše potřebné, ale také si odpočinout po často náročné cestě.