Dobrovolnictví v Plzeňském kraji otevíralo dveře v Tachově, Stříbře, Vochově i v Klatovech

20. prosince 2022

Letošní podzim a zima probíhaly ve znamení úspěšné štafety  akcí Dnů otevřených dveří pro zájemce o dobrovolnictví v Plzeňském kraji. O realizaci se s RDC PK podělily místní organizace v Tachově, Stříbře, Klatovech a ve Vochově. Při jedné z našich pravidelných  DobroSnídaní jsme si domluvili takový zkušební model, že Dny otevřených dveří dobrovolnictví v Plzeňském kraji připojíme k nějaké akci pro veřejnost, kterou zajistí partnerská organizace v místě, a tak představíme dobrovolnictví i těm, kteří by k němu cestu hledali jen těžko.

A tak nás v Tachově dobrovolnictvím provedly Halloweenské postavy, a dobrovolnické letáky a informace byly přidávány k dobrotám ze strašidelné kuchyně. Ve Stříbře jsme oslavili společně Den vlčích máků a starosta města Martin Záhoř při té příležitosti ocenil dobrovolníky za celoroční skvělou práci. V Klatovech proběhl celodenní program věnovaný dobrovolnictví a dobrovolníkům v novém komunitním centru Dotyk, které zbudovala Diecezní charita Plzeň. Pan ředitel DCHP Jiří Lodr společně s panem místostarostou Martinem Křížem Klatov poděkovali dobrovolníkům, kteří mohli strávit celý den v péči koordinátorky Petry a jejích pomocnic z DCHP. Mohli si vypít dobrou kávu či čaj, ochutnat dobroty z „dotykové“ kuchyně, namalovat si krásnou tašku, probrat radosti i strasti dobrovolnického života. Otevřely se nové spolupráce a dobrovolnické smlouvy. Vlastně se nikomu ani moc nechtělo domů. Poslední letošní Den otevřených dveří proběhl v rámci vánočního tržiště ve Vochově, což je geograficky položeno na severním Plzeňsku. Ani nečekaná sněhová nadílka nedala myšlence dobrovolnictví zapadnout. Mohli jste se seznámit s místními dobrovolnými aktivisty ze Svazu žen, Jezdecký klub Vochov, z.s., Pro Jednotný Vochov, z.s., Pointík, z.s., Spojujeme Vochov, z.s., Okrašlovacího spolku žen + dobrovolníky a místními firmami s příběhem: Home Herbs (výroba svíček přírodní cestou v recyklovaných obalech, které si majitelka sama vyrábí ze starých lahví a sklenic) a Karavarna Vivien (svépomocí vytvořený karavan jako pojízdná kavárna, domácí zákusky a nápoje).

Dveře dobrovolnictví v Plzeňském kraji byly otevřeny dokořán. Vstupovali do nich ti, kteří pomoc nabízejí i potřebují, místní samosprávy, firmy, školy i náhodná veřejnost…  a my se v příštím roce těšíme na další návštěvy a spolupráci s dobrovolnickými organizacemi v dalších městech a místech našeho regionu.