Hejtman Moravskoslezského kraje předal ocenění BOSMEPARTYJA

20. prosince 2022

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák předal ve středu 2.11.2022 během galavečera v ostravských Dolních Vítkovicích ceny za společenskou odpovědnost a Ocenění dobrovolníka BOSMEPARTYJA za rok 2021. Cenu dobrovolníka roku na pódiu spolu s hejtmanem předávala i vedoucí Regionálního dobrovolnického centra Moravskoslezského kraje Dagmar Hoferková. Ocenění získala dobrovolnice Integrovaného centra Žirafa ve Frýdku-Místku.

„Dobrovolnictví je jeden z důležitých projevů společenské odpovědnosti. V nejtěžším období pandemie jsme jej podpořili kampaní BoSmePartyja, díky které v našem kraji přibyli lidé, kteří jsou ochotní nezištně pomáhat seniorům, klientům sociálních zařízení a dalším potřebným. Dobrovolníka jsme ocenili už podruhé. Vypadá to, že vznikla tradice, která dobrovolnictví podporuje a upozorňuje na něj. Za to jsem samozřejmě moc rád. Cena má být poděkováním všem, kteří se do dobrovolnictví zapojili,“ vysvětlil hejtman Ivo Vondrák.

Šárka Pachlopníková je učitelkou na prvním stupni základní školy, která ve svém volném čase od roku 2017 působí jako dobrovolník v IC Žirafa ve Frýdku-Místku. V chráněném bydlení navštěvuje jejich obyvatele, mladé lidi s mentálním handicapem. Pomáhá jim s běžnými denními činnostmi, sportuje nebo s nimi hraje společenské hry. I v období covidu byla paní Šárka s klienty centra v on-line kontaktu. Díky tomu přišla na nápad, který přenesla na své žáky a vznikl projekt Dopisy pro radost. V projektu děti píší dopis neznámé babičce či dědečkovi z domovů pro seniory. Senioři pak dětem odpovídají. Cílem projektu je, aby si děti uvědomily, že i nynější senioři bývali kdysi mladí a že i taková maličkost jako je napsání dopisu může být pro mnohé zpestřením a radostí. Děti prožívají radost z pomoci druhým a senioři mají radost z pozornosti mladých lidí. Paní Šárka dokázala propojit tyto dva mezigenerační světy a přirozenou cestou vést děti k dobrovolnictví.

Šárce gratulujeme, a děkujeme Moravskoslezskému kraji i panu hejtmanovi za podporu dobrovolnictví!