Nebuďte lhostejní k obchodování s lidmi, právě teď je to důležité!“

1. srpna 2023

Nebuďte lhostejní k obchodování s lidmi, právě teď je to důležité!

Světový den boje proti obchodování s lidmi – aktualizované informace pro rok 2023

U příležitosti Světového dne boje proti obchodování s lidmi, který si každoročně připomínáme 30. července, OBSE znovu spustila kampaň BeSafe (Buď v bezpečí), která byla vytvořena v loňském roce ve spolupráci se společností Thomson Reuters. Tato kampaň je cílena na ukrajinské uprchlíky, kterým poskytuje základní informace o rozpoznávání triků obchodníků s lidmi, jak se jim vyhnout a kde v případě potřeby hledat pomoc. S kampaní a jejím českým překladem jsme Vás již v loňském roce seznámili ZDE:

BUĎ V BEZPEČÍ PŘED OBCHODOVÁNÍM S LIDMI

V rámci letošní kampaně zároveň OBSE upozornila na skutečnost, že zahájení identifikace velkého počtu obětí vykořisťování trvá v průměru dva roky, a proto je důležité opětovně na kampaň upozornit právě v roce 2023. Tento koncept, který je znám již z předcházejících humanitárních krizí OBSE vysvětluje i v nově vytvořeném videu, které je možno shlédnout na Twitteru Ministerstva vnitra.

V rámci minulých preventivních kampaní a projektů bychom rádi připomněli i vytvoření tzv. Karty indikátorů možného obchodování s lidmi, která je průběžně distribuována vytipovaným profesním cílovým skupinám, u nichž je pravděpodobné, že mohou přijít do kontaktu s obětmi obchodování s lidmi.

Podrobný přehled pomoci, osvětových kampaní a aktivit v prevenci obchodování s lidmi z řad osob prchajících před válkou na Ukrajině naleznete v aktualizovaném článku publikovaném právě k letošnímu Světovému dni boje proti obchodování s lidmi na stránkách Ministerstva vnitra.

Karta indikátorů možného obchodování s lidmi ke stažení:

Karta