Ocenění dobrovolníků a dobrovolnických organizací za pomoc v době pandemie RDC Jihočeský kraj

5. září 2022

Ocenění dobrovolníků a dobrovolnických organizací za pomoc v době pandemie

V oblasti dobrovolnictví má významný vliv na propagaci dobrovolnictví a ocenění nezištné práce dobrovolníků také udělování dobrovolnických cen. Pořádání těchto cen ale není samozřejmostí ve všech částech/krajích ČR a existující ocenění nejsou ani nijak koordinována, dokonce o nich neexistuje ani ucelený přehled. Celonárodní ocenění pro dobrovolníky a dobrovolnické organizace v ČR neexistuje vůbec.

Pilotní realizace celonárodní ceny pro dobrovolníky a dobrovolnické organizace „Cena za DOBROvolnictví“ v rámci projektu proběhla v souvislosti s oceněním za pomoc v době pandemie.

Níže vám postupně po jednotlivých krajích za každé RDC (ale i další kraje, které nominace zaslaly) budeme představovat nominace pro dobrovolníky a dobrovolnické organizace. Pokud se již předem chcete podívat na vítěze a fotografie z předávání, můžete si přečíst tiskovou zprávu.

RDC Jihočeského kraje: Dobrovolník

Jméno nominovaného dobrovolníka: Karel Bušta

Karel Bušta začal pracovat jako dobrovolník pro ADRU 17. 3. 2009. Jeho dobrovolnictví začalo u klientů v CSS Empatii, během 10 let se rozrostlo o dojíždění za kamarády do Domova Libníč a také navštěvování dětí v Centru BAZALKA. Kája úročí roky praxe skautského vedoucího a dokáže tak nadchnout děti i dospělé, kteří se ho často nemohou dočkat. Kája Bušta je i obětavým pomocníkem při mnoha dalších akcích s DC ADRA – ať už se jedná o organizaci benefičního ADRA běhu nebo pomoc při mimořádných událostech jako je koronavirová pandemie nebo výbuch obytného domu v Lenoře.

Jeho mottem je ono známé zlaté pravidlo: „Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi.“

Aktivity, které dobrovolník vykonával v době COVID-19:

  • Nákupy seniorům a lidem v nouzi
  • Rozvoz ochranných pomůcek – roušky, dezinfekce, rukavice Doprovázení seniorů do zdravotnického zařízení
  • On-line pohádky – každý týden pro zdravotně postižené děti v Centru Bazalka
  • Psaní pohledů klientům Domova Libníč a CSS Empatie
  • Příprava velikonočních a vánočních přáníček s dětmi ze skautského oddílu, který vede
  • Pomoc při zajištění provozu DpS Hvízdal při výpadku personálu v důsledku koronavirové pandemie.

RDC Jihočeského kraje: Dobrovolnická organizace

Název nominované organizace: Městský úřad Prachatice a Dobrovolnické centrum Prachatice (KreBul, o.p.s.)

Celý příběh spolupráce mezi dobrovolnictvím Městského úřadu Prachatice a Dobrovolnického centra Prachatice provozovaného organizací KreBul, o.p.s. se píše již 11 let, kdy dobrovolnické centrum vzniklo. Od té doby dobrovolníci společně zrealizovali celou řadu akcí, aktivit, kde jako dobrovolníci dali všichni zapojení mnoho hodin ku prospěchu druhým. Tato nominace však má za cíl vyzdvihnout spolupráci těchto dvou subjektů – tedy městského úřadu a dobrovolnického centra – která se asi nejvíce projevila (a stále pokračuje) v době nedávné, covidové. Vše začalo v březnu 2020, kdy přišel první zákaz vycházení, mnoho vládních opatření. Lidé měli strach, nikdo nevěděl, co a jak bude. V té době vznikla facebooková skupina Prachatičáci si pomáhají, kde se během chvíle přidalo na stovky členů, začali se objevovat první poptávky pomoci a nabídky dobrovolníků. A protože jsme cítili potřebu toto začít koordinovat, vznikla dobrovolnická linka u nás v dobrovolnickém centru. Lidé ze skupiny připravili plakátek, který nám dobrovolnicky vytisklo reklamní studio, dobrovolníci jej roznesli téměř do všech schránek ve městě a prakticky ihned začali lidé na linku volat a nabízet svou pomoc. Volali také hned ti, kteří pomoc potřebovali. Krátce na to pak zřídilo i město krizovou linku pomoci, kterou měla na starosti pracovní skupina krizového štábu.

A právě v té době začala u nás v KreBulu, zřizovateli dobrovolnického centra, fungovat šicí dílna na roušky. Dobrovolníci zde každý den usedali k šicím strojům, žehličce, špendlíkům a šili a šili. Ušité roušky jsme pak nosili právě na městský úřad do krizového štábu, který je začal ihned distribuovat mezi nejpotřebnější (seniory od nejstarších). Zároveň jsme si s členkou této pracovní skupiny Hankou Rabenhauptovou (která je také koordinátorkou firemního dobrovolnictví na MěÚ Prachatice) sdělili o svých telefonních linkách a domluvili jsme si jasná pravidla pro koordinaci pomoci i dobrovolníků. Cíl byl jasný – abychom na nikoho nezapomněli, aby se pomoc nedublovala a abychom udržovali stabilní zásobu dobrovolníků, kteří budou k dispozici, když je bude potřeba. "Dobrovolníci z veřejnosti i úřadu se pustili do shánění materiálu na šití roušek, protože byly zavřené obchody a během chvíle se stalo nedostatkovým zbožím nitě, tkalouny, gumy. Díky této spolupráci docházelo k průběžnému získávání materiálu a jeho distribuci mezi všechny ty, kdo v té době šil

roušky. Tato spolupráce pak pokračovala i při dalších aktivitách a akcích, formách pomoci, které byly v době covidu realizovány. Vzájemně jsme si vycházeli vstříc, pomáhali si, podporovali se, snažili se zlepšit lidem dny, kdy museli být zavření doma a nevěděli, jak se zabavit. Koordinátorka firemního dobrovolnictví MěÚ přišla s nápadem realizace video pozdravů, a tak natočili s 54 dobrovolníky a pěti herci (Forman, Píša, Dlouhý, Čermák a Dejdar) pět dílů seriálu pro místní kabelovou televizi s režisérem Janem Voldřichem, v němž se týden co týden prezentovalo vždy sedm námětů, co dělat doma při lockdownu (malovat, zpívat, psát přátelům, telefonovat, hrát, budovat, stavět, tancovat luštit, číst, sbírat, fotografovat, učit se básně, vytvářet…), a to vše formou návodů. Kampaň sklidila velký úspěch, na úřad přišly i dopisy.

Následovaly další akce a aktivity, které vznikaly ve spolupráci mezi Městským úřadem Prachatice a Dobrovolnickým centrem Prachatice. Z těch dalších lze například jmenovat:

• Koncerty pod okny (Dobrovolníci pomáhali při koncertech pod okny, schody či v zahradě pro uživatele sociálně- zdravotních služeb, ale i pro personál v zařízeních, jako byl uzavřený Domov seniorů Mistra Křišťana, Domov Matky Vojtěchy, Hospic sv. Jana N. Neumanna. Vystupovali jak místní umělci, ve vestibulu za skly klavírista Daniel Turek nebo houslistka Stanislava Kolínová, tak profesionální – Bára Hrzánová, Mário Biháry, Bohuš Matuš).

• Potravinová pomoc – zaměstnanci úřadu společně s dobrovolníky pravidelně v době covidu dováželi, rozdělovali a také distribuovali potraviny do míst, kde byla uzávěra – domovy seniorů, azylové domy, centra, ale i jednotlivcům, rodinám, či covid pozitivním, kteří byli v karanténě.

• Z potravinové pomoci jsme také udělali pro zaměstnance výzvu (při velké dodávce jablek) na pečení štrůdlů z jablek. 14 zaměstnanců napeklo přes 30 štrůdlů, které byly předány zaměstnancům nemocnice Prachatice.

• Život běží dál, i když v nouzovém stavu. To dokázali opět dobrovolníci z Prachatic - SeniorPointu pod společností KreBul, o.p.s. Během čtyř dnů připravili mezigenerační zahradu k případnému otevření.

• Příprava mezigenerační zahrady - byla připravena práce pro desítku dobrovolníků. Jedni dojeli pro sazenice, bylinky. Druzí dle přesného harmonogramu (při dodržení opatření – střídání se po dvojicích a dvou hodinách, s rukavicemi, rouškami – pokud nešlo o rodinu) zvelebili po zimě celý prostor zahrady. Upravili nábytek, srovnali dříví, vyměnili zem, přidali kompost, vysadili bylinky a rostlinky, a to nejen do vyvýšených truhlíků, ale i oken domu, srovnali plochu po stavebních pracích u Komunitního centra, shrabali zbylé listí z podzimu, upravili kompostér, posekali trávu stávající, vyseli trávu novou, pohrabali, co se dalo, umyli a uklidili.

• Výstava roušek - na tisíce roušek bylo našito v Prachaticích dobrovolníky. Stovky dobrovolníků, kteří sháněli materiál (nitě, tkalouny, gumičky, silonky, látky, drátky), zapůjčili šicí stroje, šili pro druhé, sebe i své rodiny a nyní jsou jejich práce na výstavě. Desítky návrhů roušek, kde se kreativitě meze nekladly. Další desítky lidí roznášeli látkové roušky v balíčcích, dávali roušky na věšáky, vyzvedávali si na místech, kde se šilo. Na desítky míst se distribuovaly roušky z Prachatic - do domovů seniorů, nemocnic, služeb, které byly v provozu, pro lidi bez domova, seniory, maminky s dětmi, azylové domy, obchody, zaměstnance podniků, úřadů, ale také do spřátelených míst, kde v tu chvíli bylo potřeba jako např. do domova seniorů ve Zvolenu, do Nemocnice IKEM, sídlištní lokality v Děčíně…

• Výstava Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid – 19 v Lichtenštejnském paláci i s fotografiemi z Prachatic. Prezentuje se zde ve dvou sekcích – společností KreBul - fotografie Zdeňka Krejsy s názvem „Obratem ŠICÍ DÍLNA“ a kontaktního místa pro seniory SeniorPoint Prachatice, s fotografií Hanky RH+ Rabenhauptové s názvem „Koncert POD OKNY naposledy“. Jde o celostátní reklamu dobrovolnictví v Prachaticích v rámci nouzového stavu.

• Dobrovolnické centrum Prachatice ocenilo jednotlivce z řad dobrovolníků, kteří pomáhali při první i druhé vlně pandemie covid – 19. Bylo oceněno více jak 20 dobrovolníků, kteří ve své kategorii získali kromě certifikátu i poukázky na thajskou masáž/saunu/vířivku, čaje a vitamínové doplňky. Dobrovolníci byli zváni po malých skupinkách či individuálně, jiným bylo předáno ocenění v jejich místě působení.