Open House Praha 2024

7. května 2024

Jen týden zbývá do zahájení jubilejního desátého ročníku festivalu otevřených budov Open House Praha 2024. Od pondělí 13. května nabídne festival pestrou paletu doprovodných programů věnovaných nejen architektuře a příběhům budov. Současně se pro zájemce otevře v Kampusu Hybernská festivalové infocentrum, kde si lidé mohou zakoupit tištěného Festivalového průvodce, letošní limitovanou edici merchandise a dozvědět se od dobrovolníků*ic informace k organizaci akce.

 

Vyvrcholením festivalu je víkendové otevření běžně nepřístupných budov. Letos jich je v programu 115, od historických paláců, památek, novostaveb, přes technické či sakrální stavby. Budovy se otevírají zdarma bez nutnosti předchozí rezervace, prohlídky probíhají průběžně po celou dobu otevření. Kompletní informace o programu najdou zájemci na webových stránkách www.openhousepraha.cz/festival-2024/ a aktuality budou k dispozici také ve festivalové aplikaci.

 

Za deset let, kdy festival organizujeme, jsme ušli velký kus cesty, překonali spoustu bariér a stále mnohé překonáváme. Nicméně energie z propojování lidí mezigeneračně, profesně, lidí z budov i lidí s různými hendikepy, je neuvěřitelná a přesahy festivalu jsou v oblastech, kde jsem to ani nečekala,“ říká zakladatelka a kreativní ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

 

Myšlenka otevřeného a přístupného města pro všechny je i hlavním tématem letošního festivalu a prolíná se celým programem. „Organizujeme víkendové speciální prohlídky pro děti, osoby se zrakovým a sluchovým hendikepem a snažíme se upozorňovat na bariéry, se kterými se návštěvníci*ice mohou setkat v otevřených objektech. Ve spolupráci s partnery jsme do programu zařadili nově také interaktivní městskou hru Open Senses, workshop fyzické přístupnosti budov nebo mezinárodní uměleckou výzvu Vizuální příběhy,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

 

V rámci doprovodného programu se také ve čtvrtek 16. 5. od 18 hodin uskuteční v Kampusu Hybernská debata Otevřeně o Praze: město přístupné všem. V panelu zasednou: antropoložka Blanka Klimešová (Pěšky městem), geografka Karolína Klímová (odbor dopravy MHMP), metodička přístupnosti pro neslyšící Kateřina Pešková (Deaf Friendly), sociální geografka Michaela Pixová (katedra sociologie FSV UK) a lektor českého znakového jazyka, překladatel, tlumočník a leader komunity neslyšících Petr Vysuček (Deaf Friendly). Debata bude tlumočená do českého znakového jazyka a bude zajištěn i simultánní přepis. Mediálním partnerem debaty je Estav.cz. Vstup na debatu je zdarma, doporučujeme však předchozí registraci.

 

V příloze posílám tiskovou zprávu se seznamem všech doprovodných akcí a v presskitu najdete ke stažení jak ilustrační fotografie otevřených budov, tak doprovodných programů.