Zahraniční dobrovolnictví

Dobrovolnické programy a projekty v zahraničí umožňují dobrovolníkům věnovat čas smysluplné práci, ale také získat osobní zkušenost se životem v cizí zemi – dobrovolník se seznámí s jinou kulturou, může navázat přátelství a kontakty s lidmi z celého světa, cestovat a zlepšit si své jazykové dovednosti.

Jako dobrovolník můžete pracovat téměř kdekoliv po světě, kde existuje organizace, která vás přijme do svého projektu. Existují programy pořádané Evropskou unií v zemích EU i v ostatních částech světa, dobrovolnické projekty v USA, Kanadě či Rusku. Speciální programy probíhají také v afrických zemích, Indii či Mongolsku.

Do projektu se lze zařadit téměř kdykoliv. Krátkodobé projekty (dva až tři týdny) probíhají často v době letních prázdnin, dlouhodobé projekty (3 až 24 měsíců) po celý rok. Většina zahraničních projektů je určena pro zájemce starší 18 let, ale na některé se mohou hlásit i mladší zájemci (od 16 let). Ve většině zemí vám bude stačit k dorozumění se v projektu angličtina, ale znalost jazyka země, do které pojedete, může být velkou výhodou. Stejně tak odborné znalosti a zkušenosti – ty však mohou být u některých programů i podmínkou. Dobrovolník se může zapojit do projektů v mnoha různých oborech. Nejčastěji jde o činnosti v sociální oblasti, v oblasti péče o životní prostředí nebo kultury. Vždy se však jedná o práci pro neziskovou nebo státní organizaci.

Dobrovolnický program nebo projekt si potenciální dobrovolník může vyhledat sám nebo mu s jeho zajištěním může pomoci agentura nebo organizace, která se na tyto projekty zaměřuje. Ta jej ve spolupráci se zahraniční partnerskou organizací umístí do projektu podle jeho požadavků a pomůže vyřídit formality související s pobytem v zahraničí. U náročnějších pobytů (např. do vzdálených zemí) mu poskytne zaškolení, informace o nutném očkování apod.

Pokud byste rádi vyjeli do zahraniční, zde je několik tipů na organizace, které Vám s tím rádi pomůžou:
Dům zahraniční spolupráce, Duha – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi, Člověk v tísni, o.p.s, Salesiánská asociace Dona Boska, z.s., Tamjdem, z.s, INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s., Charita České republiky, Středisko humanitární pomoci Diakonie ČCE, Hnutí Brontosaurus anebo kontaktuje regionální dobrovolnická centra.