K péči o přírodní dědictví a životní prostředí přispívají dobrovolníci v České republice již od 19. století. V posledních letech dokonce v České republice zájem občanů o životní prostředí rapidně roste. Dnes v této oblasti působí stovky větších i menších organizací a spolků. S nimi desítky tisíc dobrovolníků pečují o významné přírodní lokality, sázejí stromy a jinou zeleň, starají se o ohrožená zvířata (ať už jde o obojživelníky, ptactvo či velké šelmy), provádějí úklid veřejného prostoru, budují a udržují naučné stezky, provádějí strážní službu, pečují o studánky, podílejí se na biozemědělství nebo se věnují ekologické výchově dětí a mládeže či osvětě široké veřejnosti. Dobrovolnictví v oblasti životního prostředí má dlouhodobý přínos. Dobrovolníci pečují o řadu konkrétních chráněných či významných lokalit a pomáhají je tak uchovat pro současnou i příští generaci.
Aktivity na ochranu životního prostředí oslovují tisíce lidí všech generací, kteří se účastní nejrůznějších akcí a programů nebo se dlouhodobě starají o své nejbližší okolí. Někteří pomáhají každý den, jiní třeba jen párkrát do roka. Díky těmto aktivitám si lidé nejenom budují dobrý vztah k místu, kde žijí, ale navazují také přátelské vztahy a rozvíjejí spolupráci v komunitě.
„Zelené dobrovolnictví“ lze i v České republice vykonávat prostřednictvím různých ekologických organizací. Ty často vítají každou pomoc a dobrovolník si může vybrat hned z několika činností. Kromě výše uvedených se v nich dobrovolníci nejčastěji podílejí na různých úkolech od lepení a rozesílání obálek, přes administrativní práci, psaní článků, jednání s politiky, přípravu a organizaci akcí, až po práci přímo v terénu.
Existuje mnoho způsobů, jak můžete pomoci v ochraně zvířat – některé zaberou třeba jen 10 minut vašeho času, zapojit se může úplně každý. K vybrané činnosti byste měli mít osobní vztah a zdravotní dispozice.
Dobrovolnou činnost můžete vykonávat na různých místech – v útulcích, chovných stanicích, zoologických zahradách, ekofarmách.
Pomáhat v nich můžete zejména s: